Nie znam ludzi, którzy się nie boją. Każdy ma swoje strachy, lęki większe lub mniejsze ale uważam że warto pamiętać o poniższym:
„Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu” – Mark Twain
No i jak to ja – oczywiście twierdzę, że wszystkiego się można nauczyć. Ogarnąć strach też. Ale nie wierzę w to, że całkowicie. Zawsze będą wątpliwości inne “złote” myśli w głowie.
“Więc bój się i rób” jak mówi Jacek Walkiewicz. I znam już naprawdę mnóstwo osób które noszą te słowa w sercu jak tarczę i robią. I boją się i robią;)
Ważne, żeby wiedzieć czego się boimy
Boimy się wielu rzeczy tak naprawdę i chyba bardziej już tych nienamacalnych niż namacalnych. To nie strach przed tygrysem czy zawaleniem się budynku bo wszak i żyjemy w innym miejscu i w innych czasach.
Ale boimy się odrzucenia, samotności, zmian wszelkiej maści a jak już mamy magiczną granicę około 40 to ten strach chyba się nawet podwaja.
A lęk o przyszłość jest chyba tym największym. Lęk o resztę życia.
Może myślisz:
- boję się zmienić pracę bo kto zatrudni 40 latkę?
- boję się zmienić pracę bo sobie nie poradzę w nowej (już się tak szybko nie uczę przecież)
- po 40 nie zmieniam już partnera bo przecież nie znajdę nikogo innego
- nie wyjeżdżam z kraju na wakacje bo jakby się coś stało to się nie dogadam
- nie wiążę się już z nikim bo już nikt mnie nie zrozumie (ani ja nikogo)
- nie prowadzę bloga bo kto to w ogóle będzie chciał to przeczytać
Jeśli masz tak czasem to teraz przyglądnij się temu i zadaj sobie jedno pytanie?
Czy to rzeczywiście prawda i fakty czy twoje opinie?
Czy ten negatywny rezultat jest oparty na faktach?
Rozpoznawanie strachu i zrozumienie, skąd się bierze
Zrozumienie, skąd bierze się strach i nauczenie się, jak go rozpoznawać, jest ważnym krokiem do jego przezwyciężenia.
Strach jest często zakorzeniony w naszych przeszłych doświadczeniach, zwłaszcza tych, które były traumatyczne lub trudne.
Może również pochodzić z negatywnych wiadomości, które słyszeliśmy przez całe życie lub z przekonań, które przyjęliśmy na temat siebie i otaczającego nas świata.
Rozpoznanie strachu oznacza zidentyfikowanie źródła tej emocji i zrozumienie, dlaczego jest ona obecna w naszym życiu.
Strategie pokonywania strachu i znajdowania odwagi
Żeby sobie poradzić lękami możesz na początek poprzyglądać się pojedynczo wyżej wymienionym przykładom i zapytaj się siebie czy taka myśl:
- czy to mi służy?
- co rzeczywiście może się wydarzyć najgorszego (najczarniejszy scenariusz)
- co rzeczywiście może się wydarzyć najlepszego (najlepszy scenariusz)
- a jaki jest najbardziej prawdopodobny (ten najlepszy i najgorszy raczej się nie sprawdza)
A gdyby nie było super różowo to jakie masz opcje? (pamiętaj one zawsze są) Nawet niepodejmowanie decyzji, bierność to opcja.
I dopiero tu pojawiają się pomocnicy Twoi w postaci racjonalnych argumentów.
Ale proces trwa nadal. Kolejny etap:
Nie przeraź się jeśli już sobie wszystko przemyślisz i rozpiszesz a wtedy wpadną do głowy nowi atakujący – “No ładnie to wygląda ale to nie dla mnie…..” ; ”Nie ja, tak nie mogę”. ”Na papierze pięknie! Ale nie dla mnie.. ” ” Na pewno nie da się tak łatwo. ”
Nie przeraź się bo to normalna reakcja emocjonalna twojego organizmu. Tak emocjami reagujemy na racjonalne argumenty. Ten etap też trzeba przejść po prostu.
I na koniec przypomnij sobie, że jesteś Panią swoich myśli i możesz je oswoić. Jak zwierzaczka- powoli i konsekwentnie:)
To na początek a potem możesz je zmieniać. I decydować sama czy skupiasz się na tym co jest a nie na brakach, na pozytywach a nie negatywach.
I zanim pomyślisz – ale brednie – to spróbuj.
Bo ograniczające myślenie może prowadzić do negatywnych emocji i utrudniać nam racjonalna logikę. A zidentyfikowanie i przeformułowanie tych wzorców myślowych jest ważnym krokiem w przejęciu kontroli nad naszym zdrowiem psychicznym.
Właśnie rozpoznając takie myśli, możemy zacząć je kwestionować i wymyślać bardziej pozytywne alternatywy.
Przeformułowanie naszej perspektywy pomaga nam spojrzeć na sytuację z innej strony umożliwiając podejmowanie lepszych decyzji, które są korzystne dla naszego zdrowia psychicznego.
Rozpoznając strach, możemy stać się bardziej świadomi jego obecności i nauczyć się, jak skuteczniej nim zarządzać. Możemy również zrozumieć, w jaki sposób wpływa to na nasze zachowanie i podejmować decyzje oparte na tym, co jest dla nas najlepsze, a nie na tym, co każe nam zrobić strach. Zrozumienie, skąd bierze się strach, pomoże nam przejąć kontrolę nad naszym życiem i iść naprzód z pewnością siebie.
Korzystając z tych strategii, możesz znaleźć w sobie siłę i odwagę, aby pokonać każdą przeszkodę na swojej drodze.
A teraz wrócę do “ Boj sie i rób”. Bo sama tak robię. i choć czasem coś może wyglądać na super łatwe z zewnątrz zazwyczaj takie nie jest. Ja już słyszałam wielokrotnie jaka to nie jestem odważna i “taka do przodu” że zafundowałam sobie taką zmianę w życiu.
I że robię takie fajne rzeczy- na kontach Fb, Ig, Pinteresta a ostatnio nawet ruszył podcast.
Hmm. No więc boję się bardzo:) I bałam się . I jak odchodziłam z pracy też się bałam. I jak wrzucałam pierwszy film na IG i Tik Toka też myślałam sobie – po co? Nie dam rady przecież. Co inni pomyślą?
Co ja mam w ogóle do zaoferowania światu?
Szczególnie podcast zrobił burze w mojej głowie i zbierałam się za niego kilka dobrych miesięcy. A potem wrzuciłam odcinki i pomimo tego że nie jest idealny – to jest. I jest MÓJ. I świat się nie skończył.
I nie zalała mnie fala hejtu. A wręcz przeciwnie- dostaje całkiem miłe komunikaty w tym temacie. Widać są osoby, którym pasuję i takie którym nie i to jest dla mnie w porządku. Ale boję się nadal ale nadal robię i nagrywam i będę wrzucać. Daję sobie czas na testowanie i ewentualne zmiany/dopasowania.
Więc Ty też bój się i rób! 🙂